100 lat minęło jak jeden dzień…

Powiększ obraz

100 lat to piękny wiek, niewielu ludziom dane jest świętować tak piękny jubileusz, niewielu los daje możliwość przeżyć tak wiele wydarzeń historycznych. Tego daru doświadczyła Pani Stefania Oleksiak – mieszkanka miejscowości Uchanie.

Z tej okazji   dostojną jubilatkę odwiedził Wójt Gminy Uchanie Leszek Czerwonka składając gratulacje, życzenia zdrowia, pogody ducha i wyrazy głębokiego szacunku. Od Wójta jubilatka otrzymała kwiaty i prezenty oraz list gratulacyjny od premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego. Do jubileuszowych życzeń dołączyli Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Anna Swatowska- Chmielowiec oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Uchanie Sławomir Mikita.

Pani Stefania Oleksiak urodziła się na ziemi hrubieszowskiej 3 kwietnia 1921 roku
w ziemiańskiej rodzinie Wińskich. Miała jedną siostrę i czterech braci. Najstarszy brat Bolesław brał udział w Powstaniu Warszawskim. Bracia należeli do ruchu oporu z tego powodu Pani Stefania wraz z młodszym bratem i rodzicami zostali pod koniec wojny aresztowani przez gestapo, więzieni na Rotundzie w Zamościu i na Majdanku w Lublinie. Po wojnie przez pewien czas Pani Stefania mieszkała w Hrubieszowie i tam prowadziła własną restaurację. Tam też spotkała swojego przyszłego męża Kazimierza Oleksiaka, młodego oficera WP, który choć pochodził z Poznania został przeniesiony do pułku w Hrubieszowie. Po ślubie Stefania i Kazimierz zamieszkali w Uchaniach. Jubilatka dochowała się pięciorga dzieci: trzech córek i dwóch synów, siedmiorga wnuków oraz sześcioro prawnuków. Dzieci, wdzięczne za wychowanie, starają się, swoją mamę otoczyć nieustającą opieką, zabiegają o Jej dobre zdrowie i obdarzają wielką miłością.

Z okazji 100 rocznicy urodzin składamy serdeczne gratulacje i gorące życzenia zdrowia, pomyślności, miłości bliskich i wielu następnych lat szczęśliwego i pogodnego życia.