W niedzielę, 11 maja 2025 roku, w miejscowości Jarosławiec w Gminie Uchanie odbyło się uroczyste wydarzenie upamiętniające postać ks. Stanisława Staszica – wielkiego reformatora, filozofa, pisarza i patrioty, którego działalność miała ogromny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy Polski przełomu XVIII i XIX wieku.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowej kaplicy, podczas której wspomniano o duchowej i intelektualnej spuściźnie ks. Staszica. Podkreślano jego odwagę w głoszeniu postępowych idei oraz zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego, zwłaszcza w kontekście rozwoju ziemi i poprawy warunków życia warstw najuboższych.
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w pochodzie pod pomnik reformatora, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Wieńce przy pomniku złożyli poszczególne delegacje: z ramienia samorządu Gminy Uchanie Pan Leszek Czerwonka – Wójt Gminy Uchanie oraz Pan Sławomir Mikita – Przewodniczący Rady Gminy Uchanie i Pan Robert Bodziacki – Z-ca Przewodniczącego Rady Gminy Uchanie. W imieniu Pana Jana Czyżewskiego – opiekuna pamiątek staszicowskich wieniec złożył Pan Jan Nowak. Samorząd Gminy Hrubieszów reprezentował Pan Tomasz Zając – Wójt Gminy Hrubieszów. Powiat Hrubieszów reprezentowali Pan Patryk Czerwonka – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu i Pan Dariusz Fornal – Radny Rady Powiatu Hrubieszów. Wieńce złożyli także: delegacja Wspólnoty Wsi Jarosławiec, delegacja Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach z Panią Marzeną Zarek-Wrzyszcz – Dyrektor Szkoły, Delegacja Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Teratynie, Koło gospodyń Wiejskich w Jarosławcu, Pan Sławomir Pawelec – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Uchaniach, Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic, Koło Łowieckie Nr. 56 „Basior” z Jarosławca, Nadleśnictwo Strzelce, delegacja reprezentująca Sołectwo Staszic i Ochotnicza Straż Pożarna z Jarosławca.
W dalszej części programu, na placu przy pomniku ks. Stanisława Staszica, odbyła się krótka część artystyczna w wykonaniu zespołu wokalnego „Staszicowska Zorza” z GOK w Uchaniach, Zespół zajął się również oprawą muzyczną podczas uroczystej odpustowej Mszy Świętej.
Ciekawym punktem programu była otwarta dla zwiedzających wystawa w budynku dawnego Gimnazjum im. Stanisława Staszica. W przygotowanej tam Izbie Pamiątek Staszicowskich można było zobaczyć bogatą ekspozycję poświęconą działalności ks. Staszica, ze szczególnym uwzględnieniem jego wkładu w rozwój Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego oraz jego zasług dla ziemi uchańskiej. Znajdują się tam liczne unikalne i wartościowe publikacje, rękopisy, dokumenty oraz pamiątki obrazujące dorobek tej niezwykłej postaci.
Autorem i kuratorem wystawy jest pan Jan Czyżewski – publicysta, historyk i pasjonat życia oraz twórczości ks. Staszica. Jego wieloletnia praca i zaangażowanie w popularyzację spuścizny Staszica są bardzo cenione przez odwiedzających Izbę. Pan Czyżewski oprowadzał zwiedzających po wystawie, dzieląc się ciekawostkami z życia wsi Jarosławiec oraz mało znanymi, interesującymi faktami z życia reformatora.
Po uroczystościach, poczęstunek dla przybyłych gości przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jarosławcu.