Do Bondyrza na lekcję historii

Powiększ obraz

7 czerwca 2019 r. uczniowie z naszej gminy odwiedzili nowo odremontowane Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa  ps. „Adam” – dowódcy 9 Pułku Piechoty AK Ziemi Zamojskiej w Bondyrzu. Jest to wieś w gminie Adamów malowniczo położona w dolinie Wieprza.

Na miejscu czekał na nas syn założyciela muzeum, a obecnie Kustosz Muzeum – Pan Edmund Sitek, który był naszym przewodnikiem. Obecnie muzeum i wszystkie zbiory znajdują się w wyremontowanym budynku, wszystko jest pięknie wyeksponowane i stanowi wspaniałą izbę na lekcję historii lat 1939-1953, gdzie zaprezentowane zostały eksponaty dokumentujące działalność żołnierzy AK na terenie Zamojszczyzny, ich walkę z niemieckim okupantem i władzą komunistyczną.

Wycieczka była bardzo udana i przyniosła uczniom wiele wrażeń i korzyści, gdyż zgromadzono tu dużą grupę obiektów. Wśród ponad dwustu muzealiów tj. broni białej, broni palnej, zbiorów artyleryjskich, mundurów i sprzętów liturgicznych, znajdują się także archiwalia – około 800 zdjęć i dokumentów. Istnieje również możliwość wyświetlania filmów historycznych w muzealnej sali kinowej.

Dzięki wizycie w muzeum uczniowie mogli wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii     oraz poznać miejsce pielęgnujące etos Armii Krajowej i mogące poszczycić się cennymi walorami muzealnymi i historycznymi. Wyjazd ten był okazją do krzewienia postaw patriotycznych.